Każdego dnia miliony ludzi spędza wolny czas przed komputerami, konsolami czy smartfonami. W dzisiejszych czasach każdy miał już styczność z różnymi odmianami gier. Tylko jak wpływają one na młody umysł dziecka?[/b]
Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że gry komputerowe są różne. Każdy tytuł ma wyraźne oznaczenia dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony. Drugą kwestią jest właściwy dobór gier, do których dziecko będzie miało dostęp. Jeśli rodzice umiejętnie będą kierować wychowaniem swojej pociechy za pomocą gier komputerowych, efekty mogą być zdumiewające. Warto mieć jednak na uwadze, że wszystko ma swoje dobre i złe strony.
Czemu świat gier jest tak wciągający?
Na początek warto zastanowić się nad powodami, dla których dzieci tak chętnie wsiąkają w wirtualny świat. Co takiego oferują im gry, czego brakuje w rzeczywistym życiu?
Gry komputerowe stworzone są w przemyślany i staranny sposób. Do ich przechodzenia i rozwoju swojej postaci lub konta wymagane jest zaangażowanie niemal wszystkich zmysłów. Pozwala to rozpoznawać i analizować cechy poszczególnych obiektów, a także sortować odbierane bodźce i odrzucać te, które nie są istotne. W ten sposób rozwijana jest czujność oraz gotowość do działania, a także zdolność szybkiego podejmowania trudnych decyzji. Jest to pierwszy krok, który prowadzi do poprawy funkcjonowania pamięci i umiejętności logicznego myślenia. Trening tego typu zdecydowanie poprawia funkcje umysłowe i pozwala utrzymać je w dobrej kondycji.
Wszystkie bodźce, uczucia, skojarzenia i kolory zapewniają dziecku ogromną dawkę emocji, które zachęcają je do dalszego eksplorowania wirtualnych światów.
[h2]Zalety gier komputerowych[/h2]
[h3]Funkcje umysłowe[/h3]
Gry komputerowe są doskonałym sposobem na uczenie dzieci zdolności wykorzystywania zdobytych informacji czy umiejętności. Pomaga to w treningu logicznego myślenia. Umysł pracujący na wysokich obrotach, aby sprostać wymaganiom stawianym w grze nieustannie będzie się rozwijał. W praktyce przekłada się to na umiejętność łatwiejszego rozwiązywania problemów i podejmowania trudnych decyzji. Tak ukształtowany umysł chętniej będzie podejmował się zadań, które szybko i sprawnie wykona (na przykład odrobienie pracy domowej czy posprzątanie pokoju).
Dodatkową zaletą gier komputerowych jest rozwój myślenia hipotetycznego oraz przewidywania daleko idących konsekwencji aktualnie podejmowanych decyzji czy czynności.
Gry komputerowe pozwalają również uwalniać nadmiar emocji, zarówno pozytywnych i negatywnych. Jest to doskonały sposób na odprężenie się i uwolnienie od problemów codzienności. Takie zrzucenie uczuć i zrelaksowanie może pomóc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań w rzeczywistości.
[h3]Motoryka mała[/h3]
Konieczność precyzyjnego i szybkiego używania kontrolerów takich jak myszy komputerowe, klawiatury czy pady poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Tym samym pozytywnie wpływają na współpracę lewej i prawej półkuli mózgu, a także refleks i szybkość reakcji.
Gry komputerowe pomagają w nauce interpretowania obrazów dwuwymiarowych i przekładaniu je na trójwymiarowe, co wiąże się z pobudzeniem wyobrazi przestrzennej.
[h3]Pomoc w nauce[/h3]
Dzieci są natychmiast nagradzane za osiągane wyniki w grach komputerowych. Zazwyczaj są to przedmioty lub zdolności niezbędne do kontynuowania rozgrywki.
Gry komputerowe sprawiają, że wzrasta aktywność poznawcza dziecka, która jest niezbędnym elementem do skutecznej nauki. Przechodzenie kolejnych poziomów gier czy zdobywanie osiągnięć wymaga umiejętności sprawnego czytania oraz bogatego słownictwa, co przynosi liczne korzyści w codziennym życiu. Dodatkowo gry edukacyjne są stworzone w ten sposób, aby zawarta w nich wiedza była łatwiej przyswajalna niż sztywne formułki zamieszczone w podręcznikach.
Gry komputerowe uczą samodzielnego i nieszablonowego myślenia, a w przypadku gier sieciowych – także zasad zdrowej rywalizacji oraz współpracy.
[h2]Wady gier komputerowych[/h2]
[h3]Zdrowie fizyczne[/h3]
Warto pamiętać, że zbyt długie przesiadywanie przed komputerem może negatywnie odbić się na zdrowiu. Najczęściej występującymi problemami są wady kręgosłupa, bóle głowy, pogorszenie wzroku czy nawet zespół cieśni nadgarstka.
Dobrze jest, aby młody gracz spędzał czas również nieco aktywniej. Wystarczą spacery czy krótkie wycieczki rowerowe po podwórku, a nawet kilka chwil spędzonych na placu zabaw. Skutecznym rozwiązaniem jest również zestaw prostych ćwiczeń do wykonywania w domu.
Dla zdrowia oczu warto zadbać o dodatkowe źródło światła. Przesiadywanie przed jasnym monitorem w ciemnym pomieszczeniu negatywnie wpływa na wzrok.
[h3]Problemy w szkole[/h3]
Kiedy dziecko uczy się nowych rzeczy w ekscytujących grach komputerowych, czas spędzony w szkole może wydawać się nudny. Dużą rolę odgrywają tu nauczyciele, którzy powinni zadbać o odpowiednie urozmaicenie zajęć. Zapamiętywanie formułek czy czytanie bloków tekstu nie dostarcza dostatecznych emocji i zniechęca dzieci do nauki. Chociaż te kwestie pojawiają się również bez udziału gier komputerowych, które pozwalają nadrobić zaległości i zachęcić dzieci do odkrywania fascynującego świata liter, liczb i wzorów.
[h2]Czy powinno się pozwalać dzieciom na gry komputerowe?[/h2]
Gry komputerowe pomagają dziecku we wszechstronnym rozwoju. Pozytywnie wpływają na koordynację ruchową, refleks, szybkość reakcji, podejmowanie decyzji, zdolność logicznego myślenia oraz analizowania i łączenia faktów. To tylko nieliczne z wielu pozytywnych aspektów gier komputerowych.
Ważna jest tu rola rodziców. Powinni mieć dokładną kontrolę nad tym, co ich pociecha robi w Internecie oraz jakimi grami zajmuje się w czasie wolnym. Oczywiście rodzice również powinni znać lub potrafić zgłębić tematykę i pozwalać lub zabraniać konkretnych tytułów w oparciu o fakty i wiadomości z Internetu, a nie własne domysły. Gry komputerowe oraz możliwości, jakie dają potrafią być niezwykle zaskakujące. Warto tu wspomnieć chociażby rozwijający się e-sport.