Nintendo Switch – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Na miłośników gier i konsoli czeka obecnie wiele różnych możliwości. Nic więc dziwnego, że można nieco się zagubić, a wybór najlepszego urządzenia często sprawia niemałe problemy. Przełom w świecie gier nastąpił 3 marca 2017, kiedy to premierę miało Nintendo Switch. Do najważniejszych założeń konsoli należy przede wszystkim szybkość, prostota i uniwersalność. Co więcej, model może być wykorzystywany na co najmniej kilka różnych sposobów. Nintendo Switch z pewnością zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy. Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Co koniecznie powinno się wiedzieć odnośnie Nintendo Switch?

Zacznijmy od podstaw – czym jest Nintendo Switch?

Nintendo Switch to zupełna nowość na rynku. Od innych dostępnych modeli odróżnia się tym, że może być zarówno konsolą stacjonarną, jak i przenośną. W opakowaniu znajduje się przede wszystkim jednostka centralna, która przypomina nieco średniej wielkości tablet. Oprócz tego w zestawie znajdują się dwa Joy-Cony. Producent zadbał również o ładowarkę, kabel HDMI oraz specjalną podstawkę, do której można doczepić Joy-Cony (dzięki temu całość stanowi pad do gry). W opakowaniu znajdują się również dwa uchwyty ze smyczą na nadgarstki – docelowo montuje się je do Joy-Conów, dzięki czemu nie wypadną one z ręki podczas gry. Nie należy zapominać również o stacji do ładowania konsoli.

Jak wygląda Nintendo Switch?

Rdzeń Nintendo Switch, czyli jednostka centralna jest ekranem wielkości średnio dwóch smartfonów. Od innych modeli odróżnia ją przede wszystkim starannie wykonany, wydajny i czytelny ekran o przekątnej 6,2”. Co ciekawe, spokojnie może on być obsługiwany przez Multi-touch, co jeszcze bardziej przybliża go to smartfona. Jednostka wraz z Joy-Conami może stanowić jedną całość. W tym celu po obydwu jej bokach umieszczono dwie metalowe prowadnice.

Joy-Cony są jedną z najbardziej innowacyjnych części zestawu. Są to dwie niewielkie kontrolery, na których znajdują się wszystkie, niezbędne go gry klawisze. Joy-Conów można używać na kilka sposobów. Jak można wykorzystać Joy-Cony?

  • Podpięte do jednostki centralnej – Joy-Cony można wygodnie wpiąć do konsoli, dzięki czemu stanowią one jedną całość i są w pełni samowystarczającym urządzeniem do gry. Podłużny kształt całej konsoli jest na tyle wygodny, że można komfortowo trzymać go w dłoniach, a jednocześnie mieć dostęp do wszystkich najważniejszych przycisków.
  • Połączone w jeden pad. W zestawie znajduje się specjalna, przypominająca nieco tradycyjny pad podstawka. Można do niej dołączyć obydwa Joy-Cony i korzystać z nich niczym ze zwykłego kontrolera. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie podczas rozgrywki z wykorzystaniem telewizora.
  • Wykorzystywane samodzielnie, jako kontrolery – dzięki takiemu rozwiązaniu Nintendo Switch można z powodzeniem wykorzystywać do gier w trybie multiplayer bez konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów.

Nintendo Switch – konsola przenośna czy stacjonarna?

Akurat w przypadku Nintendo Switch nie trzeba wybierać – konsola może być zarówno przenośna, jak i stacjonarna. Aby podpiąć urządzenie do telewizora, wystarczy wykorzystać znajdującą się w zestawie stację dokującą. Spełnia ona co najmniej kilka zadań. Pozwala nie tylko naładować konsolę, ale umożliwia również podpięcie jej za pomocą kabla HDMI do telewizora. Zasadniczo, gdy Nintendo Switch jest podpięty do stacji dokującej, a więc do źródła zasilania, gracze mogą cieszyć się jeszcze wyższą rozdzielczością gry i lepszymi parametrami.

Nintendo Switch – jakie akcesoria warto kupić?

Oprócz samej konsoli na rynku pojawiło się wiele akcesoriów do Nintendo Switch. Początkujący gracze często decydują się na kupno dwóch z nich. Największą popularnością cieszy się Nintendo Switch Pro Controller. Zakup będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które przyzwyczaiły się już do klasycznego kontrolera i trudno jest im przestawić się na połączone za pomocą podstawki Joy-Cony. Dużym udogodnieniem jest obecność na padzie charakterystycznego klawisza, zwanego krzyżakiem, którego, z racji opcji samodzielnego używania, brakuje na Joy-Conach.

Warto pamiętać, że Nintendo Switch, z racji swoich niewielkich rozmiarów został wyposażony jedynie w 32GB pamięci wewnętrznej. Z tego względu nie ma możliwości zakupu większych ilości gier i wiele osób decyduje się na rozbudowanie pamięci urządzenia. Na szczęście istnieje taka możliwość, producent zadbał o specjalne wejście na kartę Micro SD.

Czy warto kupić Nintendo Switch?

Nintendo Switch jest z całą pewnością bardzo ciekawą i uniwersalną propozycją na współczesnym rynku konsoli. Urządzenie działa wyjątkowo szybko oraz pozwala odtwarzać naprawdę wymagające gry w zadowalającej jakości. Konsola jest chętnie wybierana przez miłośników gadżetów elektronicznych i niecodziennych rozwiązań, będzie doskonałym rozwiązaniem również dla osób, które nie mogą zdecydować się między urządzeniem przenośnym a stacjonarnym.