Gry komputerowe to temat rzeka, który wzbudza wiele kontrowersji od co najmniej dwóch dekad. Na początku XXI wieku, kiedy komputery dopiero zaczynały pojawiać się w naszych domach, fascynacja dzieci i młodzieży grami wzbudzała poważny niepokój dorosłych. Nie było w tym oczywiście nic dziwnego – był to wtedy jeszcze „nierozpoznany wróg”, a nasi rodzice nie wiedzieli, jak gry komputerowe wpłyną na nasz rozwój, więc ich obawy były całkowicie uzasadnione. Dziś, kiedy komputer znajduje się niemalże w każdym domu, możemy dużo łatwiej znaleźć odpowiedź na pytanie, czy gry rzeczywiście są tak niebezpieczne, jak kiedyś sądziliśmy. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są plusy i minusy gier komputerowych oraz jakie inne rozrywki mogą je zastąpić.
Zalety gier komputerowych
Jeszcze dziesięć lat temu gamerów traktowano jak osoby bez przyjaciół, bez pasji i bez perspektyw. Granie na komputerze było synonimem bezproduktywnego marnowania czasu, który można było poświęcić na dużo bardziej rozwijające i pożyteczne rozrywki. Dziś stosunek do gier zdecydowanie się zmienił, czego powodem jest między innymi dużo wyższy poziom nowych projektów. Grając w gry, Twoje dziecko może odstresować się po całym dniu w szkole i wypocząć, by później mieć więcej sił do nauki. Szczególnie ważne jest to w życiu nastolatków, którzy często nie potrafią sobie poradzić ze swoimi problemami, więc popadają w uzależnienie od alkoholu, nikotyny czy kasyn. W tych ostatnich nie trudno natrafić na promocje, na przykład darmowe spiny, które potrafią wciągnąć. Godzina lub dwie przed komputerem może być dobrą odskocznią od codziennych problemów młodego człowieka, a nawet może polepszyć jego samoocenę.
Oprócz tego gry pomagają rozwijać umiejętności przydatne w prawdziwym życiu. Z gier fabularnych nastolatek może dowiedzieć się wiele na temat geografii, historii czy fizyki. Wiele z tych gier jest w wersji anglojęzycznej, w związku z czym dzieci bardzo szybko mogą nauczyć się podstaw języka obcego. Grając w popularne „strzelanki”, dziecko nabiera dobrego refleksu, który przyda mu się na lekcji wychowania fizycznego. Niebagatelne znaczenie ma też to, że gamerzy dużo lepiej radzą sobie ze stresem i pewniej działają pod presją czasu. Istnieją również gry edukacyjne, które co prawda nie cieszą się popularnością, jednak pomagają uczniowi utrwalić wiedzę z lekcji i zdobyć nowe przydatne informacje.
Minusy gier komputerowych
Mimo wielu zalet gier komputerowych trzeba przyznać, że rozrywka ta przynosi też wiele szkód młodemu pokoleniu. Godziny spędzane przed komputerem są z pewnością bardzo niebezpieczne dla zdrowia – długie wpatrywanie się w monitor może nieodwracalnie pogorszyć wzrok naszemu dziecku. W czasie rozgrywki mały gracz będzie zapewne często się garbił, co będzie bardzo szkodliwe dla jego postawy i może wywoływać bóle, a nawet skrzywienie kręgosłupa. Długotrwałemu graniu towarzyszą często takie dolegliwości jak zawroty głowy, migreny, trzęsienie się rąk czy mdłości. Nasza pociecha pozostaje cały czas w tej samej pozycji, a więc brakuje jej ruchu na świeżym powietrzu. Gry komputerowe są często tak angażujące, że dziecko może nie odczuwać potrzeby zabawy na osiedlu, co nie tylko może prowadzić do otyłości, ale również i do kłopotów z komunikowaniem się z rówieśnikami.
Nie można też przy okazji nie wspomnieć o uzależnieniu od komputera, na które dzieci są narażone w sposób szczególny. Jest to choroba tak samo niebezpieczna jak uzależnienie od używek czy gier w kasynie. Jeśli dziecko zaczyna sprawiać wrażenie nieobecnego, a wychowawcy zwracają uwagę, że na lekcjach bywa rozkojarzone, być może jest to pierwszy symptom uzależnienia. W tym przypadku najlepiej porozmawiać szczerze z dzieckiem na ten temat, a w razie konieczności zwrócić się do specjalisty.
Jak odciągnąć dzieci od komputera
My, dorośli, zwykliśmy narzekać na to, jaka jest ta „dzisiejsza młodzież”. Jednakże w wielu przypadkach za problemy najmłodszych odpowiada w dużej mierze starsze pokolenie. Często nasze pociechy uciekają w rozrywki, które nie do końca nam się podobają, ponieważ nie poświęcamy im wystarczająco dużo czasu i uwagi. Jeśli całe dnie pracujemy, a wieczory wolimy spędzić w kasynie lub na kanapie przed telewizorem, warto zastanowić się, czy przypadkiem nie zaniedbujemy przy tym naszych latorośli. Spędzanie wielu godzin przed komputerem może być symptomem zaniżonej samooceny albo być dla dziecka odskocznią od problemów, o których nie chce nam opowiedzieć.
Jeśli młody człowiek jednak rzeczywiście gra w komputerowe, ponieważ nie ma lepszego pomysłu na spędzenie czasu wolnego, warto pomóc mu w odnalezieniu nowych pasji. Narzucanie dziecku swoich własnych zainteresować jest tu oczywiście zupełnie niewskazane, jednak obu stronom wiele korzyści przyniesie szczera rozmowa. Jeśli dziecko spędza dużo czasu, grając w gry zręcznościowe, być może dobrym zamiennikiem byłoby zapisanie go na zajęcia sportowe? Idealnym rozwiązaniem będzie odnalezienie wspólnej pasji, którą będziemy mogli dzielić z dzieckiem – dzięki temu nie tylko odciągniemy dziecko od komputera, ale także poprawimy naszą relację i sami przyjemnie spędzimy przy tym czas.